نرخ حق بیمه با ارائه تسهیلات از سوی صنعت بیمه متناسب با نرخ دیه افزایش نمی یابد
 
صنعت بیمه با توجه به معیشت مردم در شرایط خاص اقتصادی امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا با ارائه تسهیلات در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث در کنار بیمه گذاران خواهد بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، دکتر غلامرضا سلیمانی که در آخرین نشست خبری سال ۱۳۹۹ در جمع اصحاب رسانه سخن می گفت، با اعلام این خبر افزود: نرخ بیمه شخص ثالث متکی به نرخ دیه است و بنابراین برای سال ١۴٠٠ جلسات کارشناسی متعددی برای محاسبات افزایش نرخ بیمه شخص ثالث در بیمه مرکزی انجام شد و با توجه به اینکه ضریب خسارت بیمه شخص ثالث بیش از ١٠٠ بوده شرکتهای بیمه انتظار  افزایش۱۸درصدی به همراه افزایش  ۴۵.5 درصدی نرخ دیه را داشتند و خواستار متعادل سازی افرایش نرخ دیه و نرخ حق بیمه شخص ثالث بودند.
رئیس کل بیمه مرکزی با اعلام این مطلب که نهاد ناظر موافق افزایش چشمگیر نرخ حق بیمه شخص ثالث نبوده و نیست، اظهار داشت: شورای عالی بیمه با این درخواست شرکتهای بیمه موافقت نکرد و نرخ بیمه نسبت به سال قبل بر اساس مصوبات شورای عالی بیمه ٣٧ درصد نسبت به سال ٩٩ رشد خواهد داشت که8.5درصد نیز از میزان افزایش نرخ دیه کمتر است.
رئیس شورای عالی بیمه با تشریح جزئیات آخرین جلسه این شورا در سال جاری، خاطرنشان کرد: حمایت صنعت بیمه از حقوق بیمه گذاران به دو دلیل عمده صورت گرفته که محور نخست آن درک شرایط کرونایی و دلیل بعدی ایجاد مشوق های لازم برای رفع مشکل فرار بیمه ای و همچنین کاهش تصادفات در سال 99 بوده است.
وی با تاکید بر اجباری بودن تهیه بیمه نامه شخص ثالث، گفت: با افزایش نرخ دیه در ماه های عادی به میزان 480 میلیون تومان و ماه های حرام به 640 میلیون تومان، شرکت‌های بیمه موظف شدند خسارات وارده را با نرخ جدید دیه پرداخت کنند و با توجه به تمدید برخی از بیمه نامه‌ها در بهمن و اسفند سال ٩٩، بار مالی مابه التفاوت نرخ دیه بر عهده صندوق خسارت‌های بدنی است و بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه هیچ الزامی ندارند.
دکتر سلیمانی با اشاره به حمایت های صورت گرفته از موتورسیکلت سواران گفت: طرح بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث و اجازه تقسیط حق بیمه با هدف ترغیب موتورسواران برای خرید بیمه نامه شخص ثالث صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: بیمه گذارانی که پوشش بیمه ای را به صورت اقساطی خریداری کرده اند در صورت وارد شدن خسارت به میزان دریافت حق بیمه از پوشش برخوردار می شوند.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام رضایت از بالا رفتن ضریب نفوذ بیمه در سال ۹۹ گفت: رشد ضریب نفوذ بیمه امسال ازGDP  اقتصاد کشور بیشتر بوده و به 2.66 افزایش یافته است.
سلیمانی در همین راستا افزود: ضریب نفوذ بیمه های زندگی نیز از ۱۴.۵ درصد در سال ۹۸ به ۱۵.۵ رسیده است.
وی پیش بینی کرد در سال آینده نیز ضریب نفوذ بیمه با توجه به اجرایی شدن طرح صندوق بیمه حوادث طبیعی رشد چشمگیری داشته باشد.
رییس کل بیمه مرکزی در بخش پایانی سخنان خود افزود:افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی مبتلا به کرونا هزینه تست pcr را از بیمه دریافت خواهند کرد اما افرادی که  بدون توصیه پزشک نسبت به انجام تست کرونا خود اقدام کنند شرکت های بیمه هزینه آنها را پرداخت نخواهد کرد.
شایان ذکر است در آخرین نشست رئیس کل با اصحاب رسانه در سال جاری موضوعاتی نظیر: حق بیمه خودروهای غیرمتعارف، کیفیت حضور شرکت های بیمه در بازار سرمایه، طرح های نوین بیمه ای، صدور مجوز برای شرکت های جدید و عملکرد صنعت بیمه در ایام کرونا نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.